Wybierając fotelik w kategorii 15-36kg dużą wagę przywiązujemy przede wszystkim do bezpieczeństwa. Najbardziej znane i cenione testy to niemiecki ADAC, dlatego weźmiemy pod lupę dwa najbezpieczniejsze i najbardziej popularne foteliki 2020 roku. Porównamy wygląd, materiały i ilość miejsca w foteliku. Nasza pociecha powinna mieć nie tylko bezpieczny ale też komfortowy fotelik dopasowany do swoich potrzeb. Dokonując wyboru fotelika, warto przymierzyć go w samochodzie a najważniejszą kwestią jest dopasowanie fotelika do dziecka. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup, przyjedź z dzieckiem do sklepu aby wybrać najlepszy model.

Konstrukcja Kidfix III S | Solution Z i-Fix

Britax Kidfix III S  to fotelik, którego oparcie rozszerzone jest ku górze. Wybierając ten model mały pasażer zawsze będzie miał miejsce w ramionach. Dodatkowo fotelik wyposażony jest w pas krokowy, który pozwala na poprawne przeprowadzenie pasa samochodowego. Do fotelika Kidfix III S dodano nakładkę X-Pad wykonaną z pianki. Poprawia ona wynik w testach przy zderzeniu czołowym nie powodując ucisku na klatkę piersiową. Odkręcane boczne absorbery dostosowujemy według potrzeb. Dużym plusem jest łatwo zdejmowana tapicerka do prania, która nie farbuje i nie odkształca się.

Fotelik samochodowy Cybex Solution Z i-Fix to propozycja dla maluchów ceniących sobie wygodną pozycję do spania. Opatentowany, odchylany zagłówek pozwala małym podróżnikom na wygodne ułożenie główki podczas snu. Prowadnice pasa w formie podłokietników, układają pas samochodowy na udach dziecka nie uciskając brzuszka. Dodatkowym atutem fotelika Solution Z i-Fix jest wentylowana skorupa, zapobiega ona poceniu się plecków malucha, a dodatkowy materiał, którym wyścielone jest oparcie nadaje komfort podczas podróży.

Britax Kidfix III S

Wiek i wzrost dziecka

Fotelik samochodowy Cybex Solution Z i-Fix ma nisko opuszczony zagłówek, dzięki temu możemy dopasować go do dziecka, które nie przekroczyło jeszcze 100cm wysokości. Odpowiednio wyprofilowane górne prowadnice przy zagłówku, układają pas samochodowy poprawnie przez środek klatki piersiowej nie zsuwając się na szyję dziecka. Model ten jest też dużo wygodniejszy dla drobnych, szczupłych dzieci. Fotelik otula malucha dając poczucie bezpieczeństwa. 

Britax Romer Kidfix III SW tym modelu fotelika nasza pociecha musi mieć wzrost przynajmniej 104cm.  Jest to propozycja dla dzieci od około czwartego roku życia.  Ilość miejsca w ramionach  jest o kilka centymetrów większa niż w foteliku Solution Z i-Fix co w okresie jesienno-zimowym sprawdza się znakomicie. Dołożony w siedzisku  pas krokowy jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci, które nie mogą usiedzieć w jednym miejscu. Czwarty punkt zaczepienia standardowego 3-punktowego pasa bezpieczeństwa zapobiega zsunięciu się małych pasażerów z fotelika.

Siedzisko w foteliku Solution Z i-Fix i Kidfix III S

Dla lepszego komfortu jazdy zarówno w foteliku Solution Z i-Fix jak i Kidfix III S siedzisko dodatkowo wypełniono miękką pianką. W modelu firmy Britax Romer siedzisko jest dłuższe, dzięki temu dziecko ma lepsze podparcie pod kolanami nawet w późniejszym okresie. Wygodne podłokietniki, w które wyposażony jest Solution Z i-Fix ustawione są pod skosem. W tym foteliku mały pasażer będzie miał więcej przestrzeni i swobody podczas podróży. Fotelik firmy Cybex ma możliwość odczepienia siedziska od oparcia, dzięki temu otrzymujemy tzw. Booster z możliwością montażu na isofix. SecureGuard, w który wyposażone jest siedzisko fotelika Kidfix III S pomaga zredukować siły oddziałujące na brzuch w sytuacji kolizji czołowej aż do 35% . Aby podróż była jeszcze wygodniejsza do fotelika firmy Cybex możemy dokupić Cup Holder.

Miejsce w samochodzie

Patrząc na oba foteliki na pierwszy rzut oka Solution Z i-Fix sprawia wrażenie zgrabniejszego i mniejszego  modelu. Należy jednak pamiętać, iż fotelik będzie nam służył kilka lat a po maksymalnym podniesieniu zagłówka model firmy Cybex  zajmuje aż 60cm szerokości.  Wybierając Solution Z i-Fix warto sprawdzić czy pasuje on do Waszego samochodu. W foteliku Kidfix III S boczne absorbery są regulowane, odkręcamy je tylko od strony drzwi, dzieki temu, nie zmniejsza nam się ilość miejsca dla innych podróżnych. Dodatkowym atutem fotelika firmy Britax Romer jest przesunięty do przodu zagłówek, co pozwala idealnie dostosować fotelik do kanapy w samochodzie, bez konieczności zdejmowania zagłówka w aucie.

Britax Kidfix III S

Jaka jest regulacja do spania w foteliku Kidfix III S i Solution Z i-Fix?

W fotelikach kategorii 15-36kg najczęstszym problemem jest pozycja do spania. Co prawda foteliki wyposażone są w system isofix dzięki któremu po odsunięciu fotelika od kanapy oparcie odchyla się do tyłu. Jednak to powoduje, iż fotelik nie przylega całą powierzchnią do kanapy tylko styka się zagłówkiem. W samochodach, w których mamy regulowane oparcie zarówno fotelik Kidfix III S jak i Solution Z i-Fix idealnie będzie przylegał, pozwalając na wygodną pozycję do snu. Co zrobić jednak, gdy naszemu dziecku opada głowa podczas snu a nasz samochód nie ma regulowanej kanapy? Tu rewelacyjne rozwiązanie zaproponowała firma Cybex. Opatentowała  system dodatkowego odchylania zagłówka, który jest także w modelu Solution Z i-Fix. Dzięki temu głowa dziecka stale pozostaje w bezpiecznej strefie fotelika,  co jest szczególnie ważne w przypadku kolizji bocznej.