Fotelik idealny - dokonaj trafnego wyboru.

Fotelik idealny - dokonaj trafnego wyboru.

Dookoła nas technologia rozwija w błyskawicznym tempie, w tym na rynku fotelików samochodowych. Foteliki samochodowe przeszły długą drogę w ciągu ostatnich kilku lat aby móc dostosowywać się ciągle do dzieci w coraz szerszym zakresie wieku i rozmiarów.

Chcesz tylko tego co najlepsze dla swojego dziecka, dlatego wybór odpowiedniego fotelika dla bezpieczeństwa podczas podróży może być trudny, lecz jest to jeden z najważniejszych przedmiotów, które kupisz. Ryzykujemy za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu, dlatego zawsze chcemy mieć pewność, że najlepiej chronimy to co dla nas najcenniejsze.

Rynek detaliczny fotelików dziecięcych jest wyjątkowo konkurencyjny - taktyki marketingowe producentów  przekonują wciąż rodziców, że jeden fotelik jest lepszy od drugiego nie podając żadnych argumentów. Spróbujmy spojrzeć na problem całkowicie bezstronne i skoncentrujmy się na tym, co najlepsze dla Twojego dziecka, a nie na hasłach reklamowych czy wynikach sprzedaży.

Kiedy czytasz opinie, zwracaj szczególną uwagę na rzeczy, które są dla Ciebie ważne jako rodzica. Musisz zważyć zalety i wady każdego fotelika w stosunku do siebie, Twojej codziennej aktywności i Twojego stylu życia.

Na przykład, niektórzy rodzice nie będą mieli nic przeciwko dziecięcemu fotelikowi samochodowemu, który jest trudny do zainstalowania, ponieważ pozostanie w tym samym samochodzie przez długi czas. Inni, którzy muszą przenosić go z samochodu do samochodu, nie będą zadowoleni, że fotelik jest zbyt trudny w obsłudze.

Wygoda i łatwość obsługi to główne powody, dla których rodzice wybierają konkretne modele fotelików. Musisz jednak zapoznać się z aktualną oferta na rynku, aby wybrać najlepszą opcję dla swojego dziecka. Najlepsze foteliki dla dzieci absolutnie muszą spełniać aktualne normy dotyczące bezpieczeństwa i powinny  być dopasowane do samochodu. Najczęściej możemy napotkać na problemy z długością pasów, kształtem kanapy, nie wyjmowanymi zagłówkami, czy zbyt głęboko schowanym Iso-Fixem. We wszystkich problemach dotyczących kwestii dopasowania fotelika do naszego auta, w montażu, i krótkim szkoleniu z obsługi fotelika powinien pomóc nam dobrze przeszkolony sprzedawca, na co też musimy zwrócić szczególną uwagę.

Niektóre modele fotelików są nieporęczne i zajmują dużo miejsca, przez co prawie nie mieszczą się w mniejszych samochodach, zwłaszcza tych z siedzeniami kubełkowymi. Ich szerokość może uniemożliwić umieszczenie dwóch lub więcej fotelików samochodowych obok siebie. A jeśli jesteś wysokim rodzicem, długość siedziska skierowanego tyłem do kierunku może poważnie zmniejszyć miejsce na nogi z przodu. Inne są dopasowane do małych samochodów, ale często kosztem wygody dziecka lub dodatkowego wyposażenia. Musimy, więc brać pod uwagę specyfikację naszego auta.

Przed zakupem pierwszego fotelika samochodowego, powinieneś wiedzieć, że może się zdarzyć, że fotel nie pasuje do Twojego samochodu. Jest to poważny i częsty problem. Problemem mogą być kąty siedzenia i oparcia kanapy,  czy choćby poziom i głębokość umiejscowienia uchwytów isofix w kanapie. Aby uniknąć przykrych niespodzianek zawsze należy przymierzyć fotelik do auta

Podstawową rzeczą, którą musimy sprawdzić, jest to czy nasze auto posiada system ISOFIX, lub Top tether (górny pas mocujący w fotelikach ISOFIX)

Co to jest ISOFIX?

ISOFIX

International Organisation for Standardisation - ISO Fixture bardziej znane w skrócie jako ISOFIX, jest systemem mocowania fotelików dziecięcych na siedzeniach w samochodach. System ISOFIX składa się z dwóch uchwytów, które znajdują się między siedziskiem a oparciem fotela. Uchwyty te są przymocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu. Wcześniej stosowano (wciąż powszechne) mocowanie fotelika pasami bezpieczeństwa. W stosunku do pasów, ISOFIX zapewnia sztywniejsze zamocowanie, co przekłada się na wyższe bezpieczeństwo. Zastosowanie systemu zatrzasków praktycznie wyklucza nieprawidłowy montaż. Wadą ISOFIX jest brak zabezpieczenia fotelika przed przemieszczeniem w osi obrotu wokół uchwytów. Jedyne zabezpieczenie stanowią siedzisko i oparcie fotela. Z tego powodu w fotelikach wyposażony w ten system stosuje się górny pas kotwiczący fotelik do karoserii samochodu top tether lub częściej spotykane rozwiązanie - nogę stabilizującą. Wyjątkiem są foteliki w grupie III (15-36 kg) które nie wymagają tych rozwiązań.
System ISOFIX zaproponowano w 1991, a standardem stał się w 1999 roku.

Jeśli mamy drogi lub luksusowy samochód i martwimy się o brzydkie ślady na tapicerce, możemy kupić ochraniacze na siedzenia, aby tapicerka pozostała czysta i nieuszkodzona. Dodatkowe akcesoria są również miłym dodatkiem, ponieważ ze zmieniającym się wiekiem Twojego dziecka będą się zmieniać jego potrzeby (np. zabawki , uchwyty na kubek i przekąski). Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, czyli dobrze dopasowany, poprawnie zamontowany i kompatybilny z samochodem fotelik, inne kwestie (czystość, zużycie kanapy itd.), możemy zawsze poprawić za pomocą akcesoriów.

Dodatkową rzeczą, którą należy sprawdzić, czy fotelik poza testami ADAC, posiada inne atesty, np. normę I-Size, lub zaliczony „test plus”.

Czym jest norma I-Size?

I-Size

I-Size opiera się na 5 ważnych założeniach wymienionych w nowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa:

1. Wymagane prawem: niemowlęta do 15 miesiąca życia powinny podróżować zwrócone tyłem do kierunku jazdy (w przypadku uderzenia z przodu, niemowlę w foteliku jest pchnięte do wewnątrz fotelika a głowa i szyja są w tej sytuacji zdecydowanie lepiej chronione. W pierwszych miesiącach życia, głowa dziecka musi być szczególnie chroniona ponieważ stanowi nieproporcjonalnie dużą część masy ciała dziecka, więc wciąż słabe mięśnie szyi muszą być chronione).

2. Klasyfikacja fotelików dla dzieci na podstawie wzrostu i wieku (do tej pory waga dziecka była czynnikiem decydującym w klasyfikacji fotelików dla dzieci. W i-Size klasyfikacja zależy od wzrostu i wieku tak jak w przypadku odzieży. To pozwoli uniknąć błędu zbyt wczesnej wymiany fotelika).

3. Ulepszona ochrona przed uderzeniem bocznym (w tego typu kolizjach strefa zgniotu jest o wiele mniejsza niż w przypadku uderzenia z przodu lub z tyłu. Ponieważ samochód ma mniej miejsca by zaabsorbować powstającą energię, głowa dziecka jest szczególnie narażona na uszkodzenia, dlatego priorytetowym wymogiem dla fotelików dziecięcych w i-Size jest wysoki stopień ochrony w przypadku uderzenia bocznego).

4. ISOFIX jest obowiązkowy (system ten zapewnia stabilne połączenie między nadwoziem a fotelikiem i zmniejsza ryzyko nieprawidłowej instalacji w aucie).

5. Kompatybilność z samochodami i-Size (foteliki i-Size są kompatybilne ze wszystkimi samochodami i-Size i z niemal każdym samochodem wyposażonym w system ISOFIX. Dzięki temu łatwiej znaleźć odpowiedni fotelik dla Twojego samochodu. Możesz sprawdzić czy samochód jest kompatybilny z i-Size szukając logo na siedzeniu lub w instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta samochodu.

Zakup fotelika

Z pozoru zakup fotelika samochodowego może wydawać się naprawdę prostą sprawą, ale jest to jedna z najważniejszych decyzji , jakie podejmiesz dla swojego dziecka.
Warto poświęcić chwilę czasu, aby dokonać właściwego wyboru i poszukać dobrego wyspecjalizowanego sklepu, którego pracownicy będą potrafili wybrać najlepsze opcje dla Ciebie i Twojego dziecka a następnie wybrać spośród nich, te które będą pasowały również do samochodu.Dopasuj fotelik
dla swojego dziecka

Czytaj

Dopasuj fotelik dla swojego dziecka

Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 fotelikiwarszawa.pl
Projekt i wdrożenie: PROPERART