5 rzeczy, które prawdopodobnie robisz źle!

5 rzeczy, które prawdopodobnie robisz źle!

Instalacja, dobór i obsługa fotelika samochodowego z pozoru wydają się dość proste,  ale w rzeczywistości mogą okazać się sporym wyzwaniem. Dzięki doświadczeniu ekspertów możesz uniknąć najczęstszych błędów i upewnić się, że Twoje dziecko jeździ bezpiecznie. Badania pokazują, że poprawnie zainstalowany i dobrany fotelik, może zmniejszyć ryzyko śmierci nawet o 71 procent, a poważne obrażenia nawet o 67 procent. Według różnych źródeł przyjmuje się, że w Polsce aż ok 90 proc. fotelików dziecięcych jest źle zamontowanych (średni wynik na świecie to ok. 70 proc.), przez co nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak powinny. Są one często źle dobrane, albo umieszczane w samochodzie w pośpiechu. Czy jesteś pewien, że Twoje dzieci podróżują bezpiecznie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są najczęstsze błędy i jak je naprawić.

1. Niepoprawna instalacja fotelika

1. Niepoprawna instalacja fotelika

Spieszymy się. Otwieramy drzwi. Wkładamy nosidełko. Przekładamy pasy. Zaciągamy i gotowe! Nie do końca. W rzeczywistości, przez pośpiech i rutynę, często zapominamy o bardzo ważnej rzeczy - poprawne ułożenie pasa ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego dziecka!

Zawsze upewnij się, że pas nie jest skręcony i jest poprowadzony zgodnie z instrukcją!

Nie spiesz się z instalacją fotelika samochodowego!

Instalujesz fotelik za pomocą systemu ISOFIX? Klik! Klik! Zapalają się dwie zielone lampki. Wyciągamy nogę stabilizującą i gotowe! - Prawda? - Niestety praktyka pokazuje, że bardzo często zapominamy o tak ważnej rzeczy jak dociśnięcie bazy (lub fotelika) do oparcia i ustabilizowanie go!

Zawsze pamiętaj o dopchnięciu ramy antyrotacyjnej do oparcia kanapy!

2. Zły kąt nachylenia

Wybierasz fotelik dla dziecka. Sprawdzasz oferty producentów, oceny w testach, opinie w intrenecie, szukasz dobrej ceny, zamawiasz i już! Proste! Nad czym się tutaj zastanawiać? – Niespodzianka! Niestety smutna. Źle ustawiony kąt pochylenia, może powodować, opadanie głowy, problemy z oddychaniem, a nawet poważne obrażenia podczas wypadku. Pamiętaj! - Nie każdy fotelik, który jest najlepszy dla innych dzieci, nawet jeśli ma dobrą ocenę w testach, będzie idealny też dla Twojego dziecka!

Zawsze musisz przymierzyć i dopasować fotelik do kanapy w swoim samochodzie.

3. Luźne lub źle ustawione pasy

Wsiadamy do samochodu. Zajmujemy miejsca. Zapinamy pasy i ruszamy! – Stop! Czy aby na pewno o czymś nie zapominasz? Czy wiesz, że nieoprawnie poprowadzony, lub zbyt luźny pas może powodować niemal ekstremalne niebezpieczeństwo? - Zarówno przyduszenie przez pas przekątny jak i wyślizgnięcie się dziecka, może w konsekwencji prowadzić, nawet do śmierci.

Zawsze sprawdzaj czy pasy są zapięte i przeprowadzone poprawnie.

4. Używanie nieodpowiedniego fotelika.

Kupiliście fajny fotelik. Dopasowany. Bezpieczny. Sprawdza się. Dziecko go uwielbia. Wszystko jest „spoko”, a Wy jesteście z niego tak zadowoleni… że nie zauważacie, że czas się już z nim pożegnać!
Pamiętaj, że tylko fotelik dopasowany do aktualnego wzrostu, oraz wagi dziecka, zapewnia mu prawidłową ochronę.

Nie eksperymentuj - chodzi o Twoje dziecko!

5. Używane lub powypadkowe foteliki

Szukasz fotelika dla swojego dziecka. Znajomi oferują Ci „sprawdzony” fotelik, po dwójce swoich dzieci. W intrenecie znajdujesz masę ogłoszeń z używanymi fotelikami w świetnej cenie. Szukasz bezpiecznego fotelika, z dobrą opinią, ale w dużo korzystniejszej cenie na rynku wtórnym? - Uważaj! Nie wiesz jak bardzo ryzykujesz!

Foteliki nie powinny być użytkowane dłużej niż około 5-8 lat, w zależności od grupy wiekowej. Z reguły nie jesteśmy w stanie zweryfikować przeszłości fotelika z „drugiej ręki” i nie mamy pojęcia czy brał udziału w kolizji, oraz w jakich warunkach był przechowywany. Pamiętaj, że nie każde uszkodzenia, w tym te powypadkowe, są widoczne gołym okiem! - To wszystko ma wpływ na bezpieczeństwo Twojego dziecka!

Przewoź dziecko tylko w fotelikach nowych, lub sprawdzonych i z pewnego źródła! Nie ryzykuj!

Najlepszym sposobem alby ustrzec się przed powyższymi, oraz wieloma innymi błędami, jest wizyta w wyspecjalizowanym sklepie i rozmowa ze sprzedawcą, który będzie potrafił doradzić, dobrać fotel, oraz poprawnie go zainstalować, przeprowadzając również instruktarz.Dopasuj fotelik
dla swojego dziecka

Czytaj

Dopasuj fotelik dla swojego dziecka

Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 fotelikiwarszawa.pl
Projekt i wdrożenie: PROPERART